DOPİNG ADSL Macerası

Bir Bilgi Tüketiciye ‘taahhüt’ oyunu!

Bir başka kaynak

http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2015/01/25/taahhutlu-sozlesmelerde-ceza-kalkiyor

12 Ay…

kicked-outHaziran 2013 yılında evime yalın DOPİNG ADSL internet aldım.

Ağustos 2014’de ise kırsala taşınma durumum doğmuş ve öncesinde (Temmuz ayında) DOPİNG ADSL’i arayarak, taşınacağım adrese hizmet verip veremeyeceklerini, veriliyorsa da ilgili adresi bildirip bağlantı işlemlerinin yapılması için aradım.

Müşteri Hizmetleri yetkilisi bayan ile 20 dakikaya varan bir telefon görüşmemiz oldu. Adresimi verdiğim halde, defalarca ama defalarca sistemi kontrol edip, bulunduğum yerin sistemlerinde olmadığını, üstelik aşırı kaba biçimde “adresinzi doğru öğrenin”, “öğrenin öyle arayın” vb tavırlarıyla çocuk azarlar gibi azarlayan bir üslupla bastırdı.

Birincisi verdiğim adres Nüfus Cüzdanımda kayıtlı adres olup, değişmez adres niteliği taşıyordu(Nüfus Cüzdanı değiştirme tarihi 18/08/2014)

İkincisi müşteri ilişkilerindeki bayan değil mahalleyi, beldenin dahi sistemlerinde olmadığını söylüyordu.

Üçüncüsü adresimi ilçe, belde olarak verdiğim halde, bunu en az 3 kez tekrar edip, hanımefendi verdiğim adresler İLÇE adresi nasıl sistemlerinizde olmaz? (tabi İstanbul’dan, Anadoluda bir kırsala taşındığım için, ilgili il-ilçenin hizmet kapsamları dışında olması olasıdır diye düşünsemde, yine de ısrar ettim). 

https://tr.wikipedia.org/wiki/Y%C4%B1ld%C4%B1ztepe,_Zile

İlgili ADRES!

Yıldıztepe, Tokat‘ın Zile ilçesine bağlı bir beldedir. Zile’nin 17 km güneyinde bulunan Yıldıztepe, il merkezine 84 km mesafededir.

Evet, DOPİNG ADSL, böyle bir adresin olmadığını, adresimi doğru öğrenip aramamı istedi. Bu adres yıllar var ki değişmemiştir, bundan fazla doğrusu, yanlışı olmayan bir adrestir, haliyle böyle bir adresin sistemlerinde olmadığını beyan eden DOPİNG ADSL olmuştur.

DOPİNG ADSL’İ tekrar aradım, şikayetde bulundum ancak DOPİNG ADSL şikayetin incelenmesini dahi 1 hafta gibi uzun bir sürede tamamladı, hala faturasını ödediğim ve 15 gündür internet erişim hizmetini alamıyor oluşumun sorumlusu kimdi?.

Temmuz-Ağustos 2014 den sonra Hizmet almadığım halde, Ağustos, Eylül, Ekim aylarınında faturasını ödemiş olmam ne anlama geliyordu?

Tekrar telefon görüşmesi yaptık ve yaptığımızda adresi tekrar söylemem istendi ve tekrar aynı adresi verdim, 3 saniye gibi kısa bir sürede sistemlerinde kayıtlı olduğunu söylediler(15 gün sonra, müşter hizmetleri haftalar ve hatta aylar sonrası dönüş yapıyor!).

Sonuç olarak ortada basit bir hata vardı.

İlgili personel kullandığı programda, arama(search) işlemini doğru yapmamış veya ısrarlarıma rağmen tekrar, tekrar denememiş, bir önkabul ile adresi yanlış veriyor kanısına kapılmıştı veya öyle olacağını düşünmesemde, 6 ay sonra bitecek hizmet için, kuralsız-fahiş- cayma bedeli almak daha karlı olabilirdi -ki bugüne kadar DOPİNG ADSL mağdurlarını okuduğumda bu tür yollara da gidildiğine dair şikayetler okumuştum… Personelin mutsuzluğu ve sık, sık hata yapmaları ve kaba tavırları ise temelde aşırı iş yükü ve elbette emeğin-sarfın karşılığınında verilmemesi olarak yorumluyorum(10 yılı aşkın -30,40 personel arası-yöneticilik tecrübeme dayanarak)

Kısaca nakil işlemini ısrarlarıma rağmen yaptıramadım.  internete de acil olarak ihtiyacım vardı ve DOPİNG ADSL’in bu fütursuzluğu, yetersizliği yüzünden 2 hafta internetsiz kaldım ve TTNET’e başvurarak evime interneti bağlattım.

Burada bitti mi?

Hayır.

Bu seferde kullanmadığım hizmetin bedeli tarafıma fatura ediliyor ve ben ödemeye devam ediyordum! Hizmeti kullanmadığım halde dahi bu bedel tarafıma yansıyordu. Buna son vermek için aradım ve erteleme talebimi dile getirdim. İlgili personel en fazla 90 gün erteleyebileceğimi bildirdi(oysa bana minumum 12 ay gerekiyordu ve iş, işten geçtikten sonra, bir üst makamla yaptığım görüşmede neden 3 ay erteledim de, 12 ay ertelemediğimin hesabını yine bana en fazla 3 ay erteleyebilirsiniz diyen DOPİNG ADSL sordu!!!).

Neyse

3 Ay erteledim ve elbette şikayet kaydı oluşturdum(nakil için aradığımda bulunduğum yerin sistemlerinde olmadığını beyan etmelerine dair).

Şikayetime gelen yanıt;

Değerli müşterimiz, müşteri hizmetleri şikayetiniz sonuçlanmıştır. Bilgi almak için 0850 333 0 *** den bize ulaşabilirsiniz.

Aradım ve HAKLI olduğumu, Nakil için aradığımda ilgili personelin HATA yaptığını BEYAN ETTİLER.

YALNIZ BURAYA DİKKAT, bu cevabı yazılı olarak vermeleri gerekirken, SÖZLÜ olarak veriyorlar.

3 Ay erteleme bitince her ay kullanmadığım halde internet bedeli ödememek için ne yapılabileceğini kendilerine sordum. İptal edersem bu neye mal olur diyede sordum. Tarafıma SMS yollandığı -yeni- beyan edildi lakin ilgili SMS kaydı telefonumda yok!(Oysa kullandığım telefon aynı yerden-noktadan gelen mesajları dizi olarak saklıyor, yansıtıyor) Olsa bile tutarın 214 TL civarı olacağı belirtilmiş, Taahhüt’ün yasal sınır olan ilk 12 ayı ise zaten bitmişti.

Hala fatura geleceği içinde lanet olsun, iptal edelim dedim. Rakam mantıklı olsa yine öderdim ancak 6 ay kalmış(ki kullanılmadığı halde ödenmiş faturalarda cabası) hizmet için, 280 TL küsür fatura kestiler! Yani kesilen rakam neye göre? Hiç iptal etmesem de aynı ücreti her ay faturalarla kullanmadığım halde internet bedeli olarak zaten ödeyecektim…

Bu durumda Taahhütlü ADSL Hizmeti alırsam bana 2 yılda, her ay ortalama 40 TL indirim mi yapmış olunacaktı -ki bu tutarda bir iptal faturası kesildi. Modem ücreti için kalan bakiyem15 TL’ymiş. Bu durumda 271 TL Taahhütden cayma bedeli kesilmiş oluyor. Kısaca 24 ayda, 1.440 TL internet bedeli ödeyecektim, bunun 2/3 oranına yakını zaten ödemişim. Eğer ilk ay cayacak olsaydım cayma bedeli ne kesilecekti? Hesaplarsak: 8 ay için 286 TL kesilmiş ise, 23 ay için demek ki, 822 TL fatura kesilecekti! Peki gerçekten de Taahhütlü ADSL paketi alıyor olmam bana 24 ayda böyle bir avantaj sağlayacak mıydı? hayır, sağladığı avantaj, 286 TL, evet 24 ay Taahhütlü ADSL kullanmamın avantajı bu idi. O halde tarafıma yansıtılacak bedel yukarı yuvarla, 95+15(modem kalan bakiye) = 110 TL olmalıydı! 286 TL ne için? Belliki 24 ay’ın tümünü(taahhütü yerine getirdiğim aylarda dahil) tahsil etmek istemişler. Yanlış hatırlamıyorsam kalan 8 ay idi ve hesap işi 8 aylık yapılmalıydı ki o da avantaj(15)*8+modem kalanı olmalıydı(takriben 110 TL)

DOPİNG ADSL’in hatasını bir yana bıraksak dahi, TAAHHÜTÜN 2/3 oranını yerine getirmiş müşteri olarak, tarafıma tümünü yansıtmanın yasal bir dayanağı var mıdır, yoksa bu keyfiyet adına, hukuki olarak yasalarda bir açık mı vardır sonra ele alırız.

DOPİNG ADSL’i tekrar aradım ve Hizmet şartlarını yerine getirmeyenin kendileri olduğuna dair şikayet bıraktım(2 KEZ!!!). Öncesinde haklısınız, ilgili personelimiz HATA-YANLIŞ yapmış diyen DOPİNG, bu sefer yazılı olarak ve şikayetimden 7 AY SONRA! (ilkinden ise 8 AY SONRA OLUYOR) dönüş yaparak PERSONELİN DOĞRU BİLGİ VERDİĞİNİ BEYAN ETMİŞTİ. (ilgili SMSler telefonumda kayıtlı).

Yani sistemlerinde aşağıdaki adresin olmadığını BEYAN TEKRAR BEYAN ETMİŞ oldular(Hukuki bir delil olmakla birlikte, yakın zamanda açacağım dava, mağduriyet ve elbette HUKUK BÜROSUNUN tavır ve rahatsız edişleri içinde, tehdit-şantajlar da dahil yasal işlemi başlattığımda kullanılacak).

https://tr.wikipedia.org/wiki/Y%C4%B1ld%C4%B1ztepe,_Zile

DOPİNG ADSL, bu adresin kayıtlarında-sistemlerinde olmadığını beyan etmiş oldu(elbette bu bir yalan, zira öncesinde ilgili adrese hizmet verebildiklerini de yine kendileri beyan etti.)

Bu halde, adresinizi doğru öğrenin sistemimizde yok diyen DOPİNG, aylar sonra tarafıma doğru bilgi verildiğini beyan ediyor! Buradan ne çıkarı? İlgili adresin kayıtlarında olmadığı! Tezat!

Her ne kadar internet ortamında bir çok mağdurun DOPİNG ADSL’DEN uzak durulması, müşteri ilişkilerinin son derece zayıf ve hantal ve müşteri ilişkileri hizmetlerininde kaba olduğu yönünde yüzlerce uyarı okumuşsam da, nasılsa ödemelerimi banka üzerinden otomatik fatura ödeme şekliyle yapacağım ve o zamanlar ilgili paket de bulunduğum yer için cazip olduğu için almıştım.

1 Yıl süreyle kullandım, her ay faturaları otomatik ödeme talimatlı olarak vaktinde ödedim.

16/08/2014 İtiraz-Şikayet

19/08/2014 Şikayet sonuçlanmıştır – Sözlü beyan! HAKLISINIZ, PERSONEL HATASI!

31/05/2015 Risk alacak SMS.

İPTAL EDERSEM BANA ÜCRET YANSIYACAK MI(HAKLISINIZ demelerinden sonra), neden, ne kadar? hiç bir zaman cevap gelmedi.

28/08/2014 iptal isteği, 12/09/2014 İptal talebi cevabı -> 2 HAFTA SONRA!!!!

27/05/2015, 29/05/2015 Yalan beyan, çağrıda size doğru bilgi verilmiş.

1 Yıldır, ismini saklı tuttuğum(ki mesajları ve telefonla çevremde herkesi rahatsız eden aramalarıyla hukuki süreçte konu edeceğim) Hukuk Bürosu tarafından resmen süreğen tacizdeyim(örneğin Bayramda mesaj yollayıp, Bayramda Banka Hesaplarımı kullanamayacağıma dair SMS de tarafımda kayıtlıdır(ki tarafıma iadeli-taahhütlü herhangi bir icra kurumundan mektup gelmediği halde). Birincisi mağdur edilen benim, ikincisi Taahhüt şartlarını yerine getirmeyen DOPİNG, üçüncüsü tekrar kırsalda taşınacağımı o zaman yine DOPİNG kullanabilirim veya TTNET’E olan taahhütüm bitsin tamam sizden hizmet alayım dediğim halde, böyle keyfi, tek taraflı bir süreç başlatılmış oldu!

Hukuki işlemlere yönelmemiştim, çünkü kırsaldan uğraşmam zor olacaktı, Ağustos 2014 de Müşteri İlişkileriyle yaptığım görüşmeye istinaden(doğru adres, hatta wiki’de linkini verdiğim beldenin dahi sistemlerinde olmadığını beyan etmelerine rağmen, ADRESİNİZİ DOĞRU ÖĞRENİN ÖYLE GELİN diyen) ve sonrası yaşananlar namına, heleki o fatura tutarının neye dayanarak o derecede yüksek tutulduğuna dair işlemi başlatacağım…

Sonuç: DOPİNG ADSL Müşteri ilişkilerinin, müşterilere karşı tutumunun nasıl da kaba olduğunu TTNET’le olan pratiğimle gördüm. TTNET, bu konularda DOPİNG ADSL den daha kibar, hızlı, dinleyici ve çözüm odaklı, DOPİNG ADSL ise dinlemeyen, böylece sorunu anlatamadığınız, bastıran, hatta susturan, susmayan ve taleplere haftalar sonra dönüşüyle çileden çıkartan bir hizmet süreci sergiliyor.

Bu yazıyı neden yazdım?

1.) DOPİNG ADSL ile defalarca görüştüğüm halde, personelin hatasını kabul etmelerine rağmen, sonrasında yalana başvurmaları ve elbette benim orada olmamam(dolayısıyla ilgili kayıtlarını kendilerinin dinleyip keyfiyetle kendilerinin yalana-inkara yönebilmesi, oysa nakil için aradıüğımda adresimin sistemlerinde olmadığını açık ve net olarak beyan etmişlerdi)

2.) Bir daha, böylesi bir duruma düşmemek namına, bu ve benzer sorunlarda imkanı olanın bir şekilde konuyu hukuka intikal ettirme yolunu tercih edebilmeleri ve ilgili müşteri hizmetleri görüşme detaylarının mahkemece talep edilebilmesi.

3.) Müşteri hizmetlerinin aşırı KABA, işlevsiz ve geri dönüşümsüz ve/veya haftalar sonrasına tekabül eden tutumunun, yıllardır bir adım bile değişmediğinin tanığı olarak .

4.) HUKUK BÜROSUNUN 1 yıldır süreğen tacizi… (Ki görüşmelerde tutundakları tavır, mafyaya borcu olana, mafya tavrını andırıyor olması)

5.) sikayetvar.com’a da yazdığım ve yine ilgili firma tarafından(müşteri ilişkileri ağustos 2014 görüşmeleri taransa zaten hata yaptıklarını görecekler) yine yalan beyanda bulunulduğu için.

Arama motorlarında kısa sürede yüzlerce memnuniyetsizlik-şikayet-mağduriyet bulunabilir.

Elbette cayma bedeli vb. bu konuda diyecek bir sözüm yok, lakin CAYMAMAK için uğraş vermiş olmama rağmen çözüm üretilememesi ve elbette Müşteri Hizmetlerinin tarzı-tavrı, hatası, yanlışı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir